Płyta indukcyjna

płyta indukcyjna

Większość dostępnych na rynku kuchenek indukcyjnych to urządzenia nowoczesne, wydajne i spełniające normy bezpieczeństwa. Jednak i w tym sektorze poziom zaawansowania poszczególnych modeli i segmenty cenowe zaczynają się różnicować, dlatego wybór tego sprzętu – jeszcze kilka lat temu raczej prosty i ograniczony ofertą – staje się bardziej skomplikowany.

Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować, by kupić naprawdę dobrą płytę indukcyjną?

Rozmiar płyty indukcyjnej

Ten problem powinniśmy rozważyć w pierwszej kolejności. W grę wchodzi tu kilka czynników – kuchenka powinna być dostosowana do wymiaru blatu, w który ma być wbudowana, do rozmiaru naszej kuchni, do ilości domowników oraz częstotliwości i zakresu naszej aktywności kulinarnej.

W mieszkaniach singli czy w domach, w których potrawy przygotowuje się sporadycznie lub w niewielkich ilościach, najbardziej ekonomicznym i praktycznym rozwiązaniem będzie mała płyta indukcyjna z dwoma, maksymalnie trzema polami grzewczymi. Z kolei duże rodziny i osoby lubiące gotować dużo i często mogą zdecydować się na rozmiar ponadstandardowy – model o szerokości nawet 70 cm, wyposażony w więcej niż cztery pola.

Pola grzewcze

Standardowe modele kuchenek o szerokości około 60 cm wyposażone są w 4 okrągłe pola grzewcze o różnej średnicy. Coraz częściej jednak modyfikuje się i urozmaica możliwości płyty, na przykład poszerzając pola lub tworząc elementy wielostrefowe.

Ramka

Płyty indukcyjne dzielimy na urządzenia wyposażone w ramkę na krawędziach, stanowiącą połączenie z blatem, oraz urządzenia bezramkowe, tworzące z blatem spójną powierzchnię. O wyborze decydują w tym przypadku przede wszystkim upodobania estetyczne klienta; stosując rozwiązanie bezramkowe możemy osiągnąć bardziej nowoczesny efekt, pasujący np. do kuchni w klimacie minimalistycznym.

Gdy już określimy nasze preferencje dotyczące wymiarów i typu płyty indukcyjnej, czas przyjrzeć się szczegółom, od których w znacznej części zależy komfort obsługi urządzenia.

Sterowanie w kuchence indukcyjnej

Producenci oferują urządzenia indukcyjne wyposażone w sterowanie tradycyjnymi pokrętłami lub nowoczesne panele dotykowe. Tylko nasze indywidualne upodobania decydują, co dla nas lepsze, trzeba jednak zaznaczyć, że panel dotykowy jest znacznie łatwiejszy do utrzymania w czystości.

Funkcje kuchenek indukcyjnych

O ostatecznej cenie urządzenia decyduje zestaw funkcji, w jaki kuchenka jest wyposażona. W tej kwestii producenci oferują coraz ciekawsze rozwiązania, z których wiele rzeczywiście wydatnie zwiększa komfort i bezpieczeństwo użytkowania sprzętu.

Rodzice małych dzieci powinni zwrócić uwagę specjalne dodatkowe zabezpieczenia i blokady, a osoby zabiegane i rozkojarzone – na takie udogodnienia, jak automatyczny wyłącznik czy funkcja szybkiego wyłączania w razie potrzeby nagłego wyjścia z domu. Uniwersalnymi, bardzo przydatnymi funkcjami płyty indukcyjnej są timer, booster (zwiększenie mocy grzania) i wskaźnik ciepła resztkowego.

Płyta indukcyjna - Ranking 2015

Pomagamy w wyborze najlepszych produktów w kategorii: Płyta indukcyjna

Pozycja Nazwa Producent Cena
1Bosch PVS651FC1EBoschAktualna Cena
2Electrolux EHH16340FKElectroluxAktualna Cena
3AEG HK6542HPFBAEGAktualna Cena
4Beko HDMC 32400 TXBekoAktualna Cena
5Electrolux EHI6540FHKElectroluxAktualna Cena

Opinie i Komentarze (6) - Płyta indukcyjna

  1. janek pisze:

    Coś ten ranking nie za bardzo działa … Ale może ode mnie kilka słów na temat płyt indukcyjnych. Sam mam taką już od 2009 roku i jak najbardziej jestem zadowolony z zakupu. Zdecydowałem się na markę Bosch, co było akurat świetnym wyborem. Kwota rzędu 1350 zł w perspektywie czasu wydaje mi się znakomicie zainwestowana. Grzanie zimne w dotyku daje radę :)

  2. Alojzy pisze:

    ja natomiast nie kapuje o co chodzi w tym artykule z ekonomią używania kuchni indukcyjnej … co ma do rzeczy jej wielkość, co za różnica czy kuchenka ma 2 pola grzewcze, 4 pola, 5 pól, czy tez 100 pól grzewczych …

    przecież jeśli będę gotował przykładowo zupę pomidorową (garnek na jednym polu grzewczym) na kuchence z 2 polami grzewczymi to przecież nie powinno mi to zużyć mniej energii niż gotowanie tej samej zupy na kuchence z 5 polami grzewczymi … może mi ktoś wytłumaczyć co autor tego artykułu miał na myśli … bo ja na chłopski rozum tego ni cho cho nie kumam

  3. gralka pisze:

    Ale zauważ, że są już np. płyty z systemem flexipower, które mogą działać na jednej fazie i wtedy np. w starym budownictwie nie masz problemu z nadmiernym obciążeniem instalacji.

  4. Darko pisze:

    Jak tylko macie w domu porządną instalację elektryczną to nie ma się nad czym zastanawiać przy wymianie płyty i brać indukcję. Ja mam tę od SOLGAZ-u od roku i muszę powiedzieć, że dalej cieszę się jak dziecko.

  5. zborow pisze:

    Bardzo WAŻNE jest samoczynne wyłączenie płyty grzejnej gdy jest zbyt gorąca.
    Od kilku lat użytkuję płytę indukcyjną Mastercook, która na początku trochę mi się przegrzała po wygotowaniu się wody w garnku. Teraz przy zakupie kolejnej płyty zwracam uwagę aby płyta samoczynnie się wyłączyła gdy płyta grzejna jest zbyt gorąca. Płyty indukcyjne Amiki i Mastercooka tej funkcji nie mają, jedynie w instrukcji kilku płyt Elektroluxa znalazłem taką funkcję.
    W przypadku gdy się zapomni wyłączyć garnek z np wodą i gdy się ona wygotuje , to garnek nagrzeje się do wysokiej temperatury, zniszczy płytę i może spowodować pożar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

^