Choć największą popularnością cieszą się obecnie elektryczne płyty ceramiczne i indukcyjne, wiele osób z różnych powodów wciąż świadomie wybiera tradycyjne rozwiązanie i woli gotować na kuchence gazowej. Producenci odpowiadają na to zapotrzebowanie szeroką ofertą rozmaitych urządzeń, spośród których wiele mimo niezbyt wysokiego zaawansowania technologicznego można już zaliczyć do nowoczesnych i względnie bezpiecznych urządzeń AGD. Czym kierować się przy wyborze płyty gazowej?
Wielkość i kształt płyty gazowej
Standardowa płyta gazowa do zabudowy ma szerokość 60 cm i jest wyposażona w 4 palniki o różnej mocy i średnicy, rozmieszczone symetrycznie na kwadratowym panelu. Ale nie jesteśmy bynajmniej skazani na to typowe rozwiązanie. W zależności od rozmiaru kuchni, liczby domowników i ilości przygotowywanego jedzenia, możemy zdecydować się na małą dwupalnikową płytę odpowiadającą potrzebom jedno- czy dwuosobowego gospodarstwa, a także modele ponadstandardowe – pięcio- czy nawet sześciopalnikowe, w tym również owalne. Jeśli lubimy kulinarne eksperymenty, warto zwrócić uwagę na płyty wyposażone w dodatkowy palnik typu WOK do krótkiego smażeniu na silnym płomieniu, umieszczony niekiedy pośrodku kuchenki.
Rodzaj rusztu
Najlepiej wybrać dzielony ruszt, który jest łatwiejszy w czyszczeniu i zapewnia większą stabilność. Najbardziej trwałe, ale też trudniejsze do utrzymania w czystości są ruszty żeliwne i stalowe. Możemy też wybierać spośród rusztów emaliowanych i szklanych.
Materiał, z jakiego wykonano płytę
Najtańszym rozwiązaniem jest płyta gazowa emaliowana, która oprócz niskiej ceny ma też inne zalety – jest łatwa w czyszczeniu i wytrzymała, niestety jednak niezbyt atrakcyjna wizualnie. Obecnie częściej wybieramy płyty ze stali nierdzewnej. Najdroższą i najbardziej atrakcyjną opcją jest płyta gazowa szklana z palnikami ukrytymi pod szklaną taflą. To nowoczesne rozwiązanie jest też bardziej bezpieczne niż klasyczna płyta gazowa (płomień nie gaśnie np. w wyniku wykipienia gotującego się płynu), jednak należy pamiętać, że szklana płyta może łatwo ulec uszkodzeniu.
Zabezpieczenia i dodatki
W kwestii rozszerzenia funkcjonalności kuchenkom gazowym z pewnością daleko od urządzeń elektrycznych, warto jednak zwrócić uwagę na nowoczesne zabezpieczenia przed ulatnianiem gazu po zgaśnięciu płomienia oraz bardzo praktyczną funkcję zapalarki w pokrętłach lub przyciskach. Rodzice małych dzieci powinni koniecznie zadbać o funkcję blokady pokręteł.