To obecnie najpopularniejsze rozwiązanie, zarówno jeśli chodzi o sprzęty wolnostojące, jak kuchnie do zabudowy. Standardowo piekarniki elektryczne mają wymiary 60 x 60 60 cm, ale możemy również bez trudu znaleźć mniejsze urządzenia o pojemności poniżej 50 litrów i wysokości ok. 45 cm. Takie kompaktowe piekarniki są odpowiednie do małych mieszkań oraz dla osób, które nie przygotowują więcej niż jednej potrawy równocześnie. Dla zapalonych kucharzy i osób często wydających proszone kolacje lepszą opcją będzie większy piekarnik o standardowych wymiarach i pojemności powyżej 60 litrów, z termoobiegiem wprawiającym w ruch gorące powietrze wewnątrz piekarnika.
Najczęściej spotykanym typem sterowania w piekarnikach elektrycznych jest elektroniczny panel z wyświetlaczem, pozwalający zaprogramować wszelkie parametry pieczenia. Rzadziej mamy do czynienia z zestawem pokręteł – sterowanie manualne to z jednej strony odchodząca do lamusa domena najtańszych modeli piekarników, z drugiej jednak spotykane jest w wysoko zaawansowanych urządzeniach elektrycznych stylizowanych na piekarniki retro.
W zależności od potrzeb i oczekiwań, możemy zdecydować się na rozmaite dodatkowe funkcje piekarnika elektrycznego. Osoby dbające o jakość diety powinny rozważyć zakup piekarnika parowego lub bardziej uniwersalnego konwekcyjno-parowego, oferującego funkcję gotowania bez straty składników odżywczych. Użytkownicy małych kuchni mogą zdecydować się na piekarnik z funkcją mikrofali czy piekarnik z wbudowanym tosterem. Entuzjaści kulinarnych eksperymentów powinni przyjrzeć się bogactwu programów, takich jak funkcja wypiekania pizzy, pieczenia chleba czy suszenia owoców. Dla najbardziej wymagających użytkowników dostępne na rynku są też takie ekstrawaganckie rozwiązania, jak piekarnik elektryczny ze specjalną szufladą do podgrzewania czy niezwykle funkcjonalny piekarnik ścienny z opuszczanym automatycznie dnem.