Kuchenka turystyczna to obowiązkowe wyposażenie każdego miłośnika wypoczynku na łonie przyrody w warunkach biwakowych. To praktyczne urządzenie pozwoli na przygotowanie prostych, ale smacznych dań nawet bez konieczności podłączanie się do prądu. Sprawdź, jaką kuchenkę turystyczną wybrać zgodnie z twoimi potrzebami.
Istnieje kilka rodzajów kuchenek turystycznych, od wysoce zaawansowanych o charakterze stacjonarnym po typowo przenośne. Turystyczne kuchenki gazowe mogą mieć rozbudowaną formę kuchenek z kilkoma palnikami lub prowizorycznego pojedynczego palnika – zawsze zasilane wymiennym gazowym kartuszem lub butlą. Alternatywą są kuchenki zasilane paliwem stałym (specjalne kostki wykonane z palnego materiału), paliwem żelowym lub różnego rodzaju paliwami ciekłymi (alkohol, benzyna, nafta czy olej napędowy). Kuchenka taka może pracować na jeden konkretny rodzaj paliwa (np. kuchenka benzynowa) lub na wiele typów paliw (kuchenka wielopaliwowa). Innym rodzajem kuchenki turystycznej jest urządzenie elektryczne, które sprawdzi się tylko tam, gdzie jest dostęp do sieci, a jednocześnie jest możliwe zachowanie wszelkich warunków bezpieczeństwa (ochrona przed wilgocią i deszczem), a zatem absolutnie nie sprawdzi się na biwakach, górskich wędrówkach, spływach kajakowych i wypadach survivalowych, świetnie za to da sobie radę w domku letniskowym.
Do formy preferowanego wypoczynku należy też dostosować wielkość i ciężar kuchenki turystycznej. Dla amatorów wędrówek i dalekich podróży najbardziej praktyczne mogą okazać się lekkie i poręczne kuchenki na paliwo stałe oraz palniki spirytusowe. Mają kompaktowe gabaryty, ale za to skromne możliwości, będą zatem odpowiedzią na podstawowe potrzeby niewybrednych i doświadczonych wędrowców.
Na rodzinne wakacje z zakwaterowaniem na campingu czy w domku letniskowym lub też jako wyposażenie działki idealne będą mniej prowizoryczne, zapewniające komfort większe kuchenki na butle gazowe – w najbardziej rozbudowanej formie mogą mieć kilka palników, a nawet funkcję grilla.